Ашық сабақ
Сынып: 4
Сабақтың тақырыбы: Алма мен Бәйтерек (ертегі)
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: Жаңа синоним сөздерді меңгере отырып сабақ
барысында қолдана білу.
Ертегінің мағынасын түсіну және топ арасында шағын
қойылым көрсете білу.
Реттік сан есімдерді қайталау.
2.Дамытушылық: Жаңа тақырып туралы
танымдық білімін арттыру
және білетінін сөйлеу арқылы
еркін жеткізу, сол
білімдерін әрі қарай
мәтін, сұхбат арқылы қалыптастыру.
3.Тәрбиелік:Өз Отаны жайлы түсінік қалыптастыра отырып
отансүйгіштікке, мемлекеттік тілге деген құрмет сезімдерін арттыру.
Күтілетін нәтиже:
·
Сабақтың
соңында оқушылар жаңа тақырып бойынша жаңа сөздерді синонимдерді біледі және
сол сөздерді ауызекі сөйлеуде қолданады.
·
Әртүрлі
тапсырмалар арқылы өз білімдерін түсіне, көрсете біледі.
·
Көп
мағыналы сөздер арқылы ойларын қазақ
тілінде еркін жеткізе алады.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта,ертегі
кейіпкерлеріне арналған бас киім,үлестірмелі карточкалар,шарлар
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі. « Шаттық шеңбері»
Күніміз жарық
болсын,
Аспанымыз ашық болсын.
Деніміз сау болсын,
Елімізде тыныштық болсын.
ІІ.Ой қозғау. «Миға шабуыл» әдісі
бойынша қойылған сұрақтарға дұрыс жауап беру арқылы оқушылар бүгінгі сабақтың
тақырыбын ашады.
·
Сендердің Отандарың
қай ел?
·
Қазақстан қандай
мемлекет?
·
Қазақстанның жері
қандай және елімізде нелер бар?
·
«Отан» сөзінің синонимдері
·
Қазақстан Республикасының
Елбасы кім?
·
Қазақстанның
мемлекеттік рәміздері қашан қабылданды?
·
Қазақстанның
рәміздерін атаңдар.
·
Мемлекеттік Ту
қандай түсті және онда нелер бейнеленген?
·
Көгілдір түс, алтын
түс,қыран құс ненің белгісі?
·
Мемлекеттік Тудың
авторы кім?
·
Мемлекеттік
Елтаңбаның авторлары кімдер?
·
Қазақстанның
елордасы қай қала?
·
·
Астанада қандай ғимараттар
бар?
·
Бәйтеректің
,Пирамиданың сәулетшісі кім?
·
«Туған жер» туралы
қандай мақал білесіңдер?
ІІІ. Жаңа тақырып ашылғаннан кейін оқушыларды жаңа сөзбен және синоним сөздермен
таныстыру.
Ғажайып-чудесный (-ая, -ое)
«Есте сақта!» айдары:
Биік, зәулім-высокий
Әдемі,сұлу,әсем-красивый
ІV.Оқушыларды топқа бөлу
1-тапсырма.Суретке
қара оқы.Сұрақтарға жауап бер.
Мен қызыл Алмамын.Менің Отаным-Оңтүстік Қазақстан.Мен – Алматының
символымын.
Мен Бәйтерекпін.Менің Отаным-Солтүстік Қазақстан.Мен-Астананың
символымын.
V.Сұрақтарға жауап беру.
1.Алма мен Бәйтеректің Отаны қай жер?
2.Алма қай қаланың символы?
3.Бәйтерек қай қаланың символы?
VІ. Ертегімен таныстыру. Сұрақтар қою.
1.Ертегі қалай аталады?
2.Ертегі не туралы?
3.Алма қайда барды?
4. Оны кім қарсы алды?
5.Алма қай жерлерді көрді?
6. Алмаға Астана қаласы ұнады ма?
VІІ. Ертегі бойынша шағын қойылым көрсету.
VІІІ. Ойлан,тап! Берілген суреттерді
қолдана отырып өз орындарына орналастыру.
2002 жылы «...»
монументі салынды. Оның биіктігі -97метр.
2004 жылы «...» салынды. Оның биіктігі-80 метр.
2006 жылы «...»
салынды. Ол достық,бірлік,бейбітшілік белгісі.
2010 жылы «...» салынды.Оның биіктігі-150 метр.
VІІ. «Артық
сөздер» ойыны. (берілген сөздерден табыс септігі жоқ сөздерді табу)
1. |
саябақты |
қаладан |
жерді |
ғимаратты |
туда |
2. |
мемлекетте |
елтаңбаны |
орманнан |
аспанды |
өзенге |
3. |
көлдің |
ауамен |
елордада |
байлық |
атаменкенді |
4. |
таудан |
достықты |
пирамидаға |
елді |
өрнек |
5. |
ескерткішті |
көлде |
көшемен |
әнұранды |
рәміздер |
6. |
Астанада |
Ақтөбені |
Алматыға |
Ақтаудан |
Атырауды |
Саб.қорытындылау.«Отан» дегенді
қалай түсінесіңдер? Шарға өз ойларын жазу және «Отан» өлеңмен сабақты
қорытындылау.
Рефлексия. «Білім қоржыны»
Бағалау. Екі топ бір-бірін бағалайды.